Кроз историју
6.52K subscribers
2K photos
91 videos
669 links
Приче из прошлости уз које ћете лакше разумети садашњост.

www.krozistoriju.com
Download Telegram
Сликарка Надежда Петровић као добровољна болничарка испред војне болнице у Призрену, 1913. године.

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
Отварање путничког пристаништа Београдске општине на Дорћолу, 12. октобар 1930. године, Београд.

Свечаном отварању присуствовали су бројни Дорћолци и чланови Друштва за улепшавање дунавског кеја. Црквени обред служили су свештеници Радисав Ружићић и Радован Димитријевић.
Краљ Александар I Карађорђевић у адмиралској униформи, на једној од његових последњих фотографија, 9. октобра 1934. године, Марсеј.

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
Особље санитетске службе српске војске на једној заравни поред Призрена, 1913. година.
На данашњи дан, 20. октобра 1944. године, Београд је ослобођен од немачке окупације у Другом светском рату.

Београд, 20. октобар 1944. године. 📸

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
На данашњи дан, 20. октобра 1864. године, у Београду је рођен српски књижевник, дипломата, легендарни комедиограф и зачетник реторике у Србији, Бранислав Нушић.
Немци одузимају документа таоцима уочи стрељања у Крагујевцу, Шумарице, јутро 21. октобра 1941. године.

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
На данашњи дан, 22. октобра 1912. године, Трећа српска армија под командом генерала Божидара Јанковића потукла је турске снаге у Првом балканском рату и након више од четири века ослободила Приштину.

Смотра четника војводе Воје Танкосића испред железничке станице у Приштини, октобар 1912. године. 📸

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
Драгољуб Дража Михаиловић са пријатељима на излету на Ади Циганлији, непосредно пре почетка Другог светског рата.
На данашњи дан, 26. октобра 1893. године, у Чонграду је рођен српски књижевник, новинар, преводилац, критичар и дипломата Милош Црњански.

Милош Црњански, 1922. година.

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
Добровољне болничарке и болничари превијају турске рањенике за време Првог балканског рата. Болница се налазила на Врачару у Београду, 1913. годинa.
Реконструкција београдских улица, 1932. година.
Коракс, учитељ реторике из Сиракузе на Сицилији око 476. године пре нове ере, тужио је свог ученика Тисију због неплаћања школарине.

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼
Четворица српских комита, први српски војници који су умарширали у још неослобођени Београд, 31. октобра 1918. године.

Наставак у коментару :👇🏼👇🏼👇🏼